HEITTÄÄ! YKSI! TÄÄLLÄ! - Ladyturnaus Kajaanissa 6.8.2022

HEITTÄÄ! YKSI! TÄÄLLÄ! - Ladyturnaus Kajaanissa 6.8.2022

Elokuun 6.päivä Kajaanin Pallokerhon Ladyt järjestivät ensimmäistä kertaa Itä-Suomen ladypesisturnauksen Kajaanissa. Vieraakseen Ladyt saivat joukkueet Iisalmesta ja Joensuusta juhlistamaan kanssaan pesäpallon 100-vuotista taivalta. Lauantaiaamuna Liikuntapuiston kenttä täyttyi ladyenergiasta, kun joukkueet pelasivat toisiaan vastaan 90 min. ottelut. Kentällä nähtiin paljon onnistumisia, ja kannustushuudot kaikuivat puolin ja toisin.
 
2022 turnaus osallistujat 408
 Kuvassa turnaukseen osallistuneiden joukkueiden ladyt 
Mukaan oli saatu myös taitavat tuomarit seuran junioreista sekä kuuluttajaksi Instagramistakin tuttu pesismamma, joka piti tunnelmaa yllä hyvillä pelitilannekommenteillaan. Välillä laittoman lyönnin jälkeen pallon ja rajan väliin mahtui vain yksi Hesari ja toisinaan vähän useampi.
 
KPK: n Ladyt puolustivat viime vuoden voittoaan mallikkaasti ja "TYTTÖ" jäikin Kajaaniin.
Pelitulokset: Kajaani - Iisalmi  23-6, Iisalmi - Joensuu 12-14, Joensuu - Kajaani 11-32
2022 turnaus voittotiimi 648
KPK Ladyjen voittotiimi
KPK :n Ladyt toivovat, että myös ensi vuonna Liikuntapuistossa voitaisiin nauttia peli-ilosta turnauksen muodossa.
 
Ladyt haluavat kiittää kaikkia, jotka mahdollistivat Juhlaturnauksen järjestämisen: Kajaanin kaupunki, Joutenlampi, 
Sillä Chic, Tsaikka, pesismamma ja seuran juniorituomarit.
 
2022 turnaus viuhka ja pokaali 708
Jutun kirjoittanut Ulla Kokkonen